ZGON is an amateur 33 minute movie directed by my brother and me.
We wrote the script and did all the technological and post-production stuff without professional help.
The whole movie is in polish, not yet subtitled.

Check out the FANPAGE before watching.

Michał Kołdras, the main redactor of KINO-AMATORSKIE wrote a review of the movie (in polish).

-


Attention, SPOILERS!

-

Film jest co najmniej tak chory, jak polska służba zdrowia. Tyle, że w jego przypadku można uznać to wyłącznie za pozytyw. To kino ocieka tak dziwnym, a jednocześnie tak wciągającym klimatem, że wyraz mojej twarzy podczas oglądania “ZGONu” można by podsumować słynnym skrótem WTF?

Produkcja prezentuje wysoki poziom audiowizualny i ciężko się do czegoś przyczepić. Wszystkie elementy składają się na dosyć nietuzinkową historię, a poziom naturalizmu, który prezentują nam bracia Pawlikowscy zniechęcił mnie do zjedzenia niedzielnego obiadu.

Dobra robota Panowie – takie filmy utwierdzają mnie w przekonaniu, że kino niezależne nie ma granic i potrafi zaskoczyć.

Niektóre sceny zapaliły we mnie taką myśl: Sądzę, że z Waszymi możliwościami spokojnie potrafilibyście oddać na filmie klimat wychodzący z serii horrorów Silent Hill. Uwierzcie, że ten komplement ma charakter wielce niebagatelny .

Okej, to pierwszą część opinii sensu stricto o filmie mamy z głowy. Teraz chwila o przekazie.

Najprostszy przekaz płynący z tego filmu rozpatrywałbym na dwóch płaszczyznach:

1. “Gry są złe, zniszczą Cię!” – by posłużyć się cytatem z gry “Postal 2″ (kto grał, ten wie).
2. Przyszłość gier jest zagrożeniem dla gracza.

Ad. 1
Fanatycy, którzy szukają kija żeby uderzyć w graczy i producentów gier video znajdą w Waszym filmie kolejny argument. Ot, twórcy filmowi, artyści, którzy tworzą filmy niekomercyjne, a więc wolne od wszelkich inwestorów, którzy mogliby mieć wpływ na fabułę mocno i dosłownie pokazują do jakiego stanu mogą doprowadzić gry komputerowe.
Wątpię by Waszym zamierzeniem było właśnie pokazywanie, że gry są złe. Moim zdaniem taki po prostu chcieliście zrealizować scenariusz. To, o czym opowiedzieliście mogłoby się wydarzyć w mojej opinii tylko w życiu osoby chorej psychicznie, która miałaby problemy z odróżnianiem wirtualnej rzeczywistości od prawdziwego życia.

Ad.2
Niestety to, o czym jest ten film może wydarzyć się naprawdę… Gry rozwijają się coraz bardziej, wciągają nas w coraz większym stopniu. Grafika staje się fotorealistyczna, dźwięk przestrzenny powoduje, że czujemy się w środku wydarzeń, a fabuły są tak rozbudowane, że nie powstydziłby się ich scenarzysta najbardziej kasowych tytułów filmowych. Zmieniają się też technologie, pojawiają się next geny i kto wie, może obraz przedstawiony przez Was jest pierwszym krokiem do zrealizowania idei Incepcji Christophera Nolana? Jedno jest pewne, “ZGON” przedstawił zagrożenie, z którym może się zmierzyć brać graczy w kolejnych pokoleniach.

Jeśli to ich dotknie, to chciałbym żeby Wasz film stał się obowiązkową “lekturą” na lekcjach w szkołach im współczesnym.

Do you agree with it?

If you want to learn more about ZGON, feel free to send me a message.